Přeskočit na hlavní obsah

Biopeptide Complex - Biologicky aktivní bomba přírodních oligopeptidů a polypeptidů

Biopeptide Complex


Metoda extrakce bioaktivních bílkovin z rybích kůží, kterou zpracoval  tým vedený prof. n. dr hab. A. Frydrychowským, je unikátní a byla patentována.

První vynálezy v laboratořích WellU byly založeny na získávání kolagenu z některých druhů sladkovodních ryb. V rámci  výzkumu vědci pracující na projektu, získávali takzvané peptidové a aminokyselinové zbytky. Protože si byli vědomi úlohy  aminokyselin a peptidů pro náš organismus, zahájili další výzkumy. Během nich se rozhodli izolovat z kůže ryb pouhé  aminokyseliny a krátké peptidové řetězce a následně je několikanásobně zahustit. A výsledek? Jedinečné přípravky svého druhu na světě s Biopeptide Complex, unikátním koktejlem bioaktivních peptidů rybího kolagenu a aminokyselin.

Výsledkem mnohaletého výzkumu WellU jsou zajímavé objevy. Prokázalo se, že kyselé přípravky, které jsou získávané z rybích kůží při teplotě do 16°C obsahují kromě vysokomolekulárních bílkovin – kolagenu a elastinu i značné množství  malých peptidů. Ty jsou tvořeny 7-29 aminokyselinami, které pocházejí z výše zmíněných skupin bílkovin.

Unikátní metoda pro unikátní efekty

Metoda tzv. studené extrakce, později patentovaná prof. Frydrychowským, se ukázala jako unikátní způsob extrakce  peptidů rybího kolagenu z kůže ryb, při němž je zachována jejich biologická aktivita, což je důležité z pohledu efektivnosti  působení peptidů na lidský organismus.

Výjimečné technologie, na kterých je založen proces jejich vytváření, vedou k získávání z kůže různých druhů ryb aktivních  látek nezbytných pro náš život a jejich spojování s jinými „životodárnými látkami“. Toto spojení ve formě koktejlu,  nazvaného Biopeptide Complex, se projevuje neuvěřitelnými účinky. To je zdroj síly přípravků Nutrivi a Larens, jejichž klíčovou složkou je peptidový komplex.

V souladu s přírodou

Aminokyseliny, peptidy a ostatní bílkoviny obsažené v přípravcích, které vyrábí firma WellU, jsou podávány v poměrných dávkách, přesně tak, jak se vyskytují v přírodě. Nedochází k izolaci jedné, dvou nebo tří aminokyselin či daného peptidového řetězce. Úloha laboratoří WellU je vymezena na výzkum různých druhů ryb, vytvoření vhodných metod a  získávání těchto, pro člověka nesmírně důležitých látek, v biologicky aktivní formě.

Proč pouze z kůže?

Právě v kůži ryb je obsaženo nejvíce hledaných složek nejlepší kvality. Přípravky Nutrivi a Larens jsou vytvářeny na základě extraktů z kůží sladkovodních i mořských ryb, které žijí v mírném a teplém klimatu. K nim patří např. tolstolobik a amur, které patří k nejzdravějším druhům. Ta první se živí planktonem, druhá řasami. Jsou to ryby s velkým obsahem masa,  kyselin, ale také aminokyselin, peptidů, kolagenu a dalších bílkovin.

Pro výrobu přípravků Nutrivi se používá také losos atlantický, který je neobyčejně bohatý na aminokyseliny a peptidy. Pravděpodobnou příčinou takové kumulace zdravých složek je drsné prostředí, ve kterém tento druh žije. Směs aktivních látek z výše zmíněných ryb má nejlepší výživové účinky a díky tomu jsou přípravky WellU výjimečně efektivní v oblasti podpory celé řady regeneračních a léčebných procesů v organismu.

Co jsou peptidy?

Peptidy jsou organické chemické sloučeniny, které vznikají spojením aminokyselinových částic prostřednictvím peptidové vazby.
  • Oligopeptidy - jsou kratší řetězce složené z 2-10 aminokyselin
  • Polypeptidy - jsou delší řetězce složené z více než 10 aminokyselin

Peptidy v kosmetice

Polypeptidy najdeme v mnoha kosmetických produktech. Polypeptidy kromě jiného odpovídají za regulaci procesů probíhajících v buňkách a za mezibuněčnou komunikaci. Významně se tak ovlivňují procesy probíhající v kůži. Oligopeptidy a polypeptidy mají totiž velmi silný účinek proti stárnutí (anti-aging efekt).

Peptidy nacházejí uplatnění také v oblasti léčby kožních chorob. Využívají se i vlastnosti, jako je schopnost stimulovat syntézu bílkovin v kůži. Nejčastěji se jedná o syntetické peptidy. Z přírodních peptidů najdeme v produktech dostupných na trhu peptidy získávané z rýže, keratinu a sóji. Vysoké náklady spojené se získáváním peptidů (zejména přírodních), významně omezují možnosti jejich širšího využití v kosmetice a doplňcích stravy ve vyšších koncentracích.

Peptidy postoupily na přední pozici "omlazujících prostředků". Jsou stabilní, nevyžadují žádné nosiče, bez problémů pronikají do míst, kde se projevuje jejich biologická aktivita. Poslední úspěchy v dermatologii směřují k tomu, že se v tomto rozsahu používají speciální vybrané peptidy, přesněji řečeno biomimetické peptidy. Dokonale napodobují ty, které se přirozeně nachází v pokožce. Jedná se o výsledek hledání takových látek, které nejenže ovlivňují restrukturalizaci kožní tkáně, ale současně i zvyšují její regenerační schopnost a navíc nezpůsobují podráždění. Vzhledem k jejich vlastnostem se používají při různých omlazovacích kúrách, zpevňování postavy, odstraňování celulitidy a pigmentových skvrn. Působení peptidů je bohatě zdokumentováno v mnoha vědeckých publikacích. "Kariéra" peptidů začala v lékařství v chirurgii - používaly se k léčbě ran a dokonale urychlovaly regeneraci tkání. Byly důsledně prozkoumány a jsou absolutně bezpečné.

Kosmetické produkty s peptidy se řadí mezi kosmeceutika, neboli produkty, jejich účinnost se pohybuje v rozmezí kosmetologie a farmakologie. Peptidy v kosmetice jsou nejčastěji tzv. biomimetické peptidy ("peptidomimetika") neboli látky, které věrně napodobují mechanismus působení a účinky způsobené jejich přirozenými ekvivalenty.

Objevil se také pojem "inteligentní peptidy" (IQ peptidy). Tak se označují peptidy s připojeným řetězcem mastné kyseliny (např. palmitové). Přípravek tak lépe proniká přes pokožku a snadněji se dostane k místu určení. Kosmetické peptidy stimulují přirozené fyziologické procesy v kůži, jsou aktivní i v malých koncentracích a splňují požadavky, které se na celém světě kladou na kosmetické komponenty, jako např. dokonalá chemická a mikrobiologická čistota a zaručená stabilita. Další výhodou jsou malé rozměry částic, které peptidům umožní proniknout přes kožní bariéry a není potřeba je uzavírat do transdermálních nosičů.